úterý 10. srpna 2010

Zakarpatská Ukrajina - Polonina Boržava a Polonina Krasna

Pro letošní velké putování jsme si vybrali Zakarpatskou Ukrajinu, která je zajímavá nejen krásnou přírodou, ale i jako symbol starých časů za první republiky. Vlakem jsme dojeli do městečka Volovec a odtamtud si to zamířili přímo na první poloninu s tajemným názvem Boržava.
Nejsou zde značené stezky, jen cesty projeté náklaďáky pověstné ruské značky ZIL a chodníčky prošlapané sběrači borůvek.

V podhůří se ještě tradičně hospodaří, hodně se zde pase a stáda ovcí, kraviček nebo koní potkáte skoro všude.


Toto už je krajina okolo Koločavy, ke které jsme po třech dnech dorazili (z Boržavy jsme sešli do městečka Mižgorje a odtamtud se svezli autobusem - maršrutkou), v těch horách okolo se skrýval pověstný Nikola Šuhaj loupežník.

Druhá z polonin, na kterou jsme se vydali, se jmenuje Krasna. I zde se prohání hlavně vítr, stáda polodivokých koní a hejna krkavců.

Na poloninách kvete i na přelomu července a srpna hodně květin - například zvonky.
A co jsou to vlastně ty poloniny? Říká se tak horám, které jsou na hřebenech travnaté a na jejich úbočích už roste les, tedy v případě ukrajinských polonin skutečný prales.
Krásný horský vratič chocholičnatý.
Jedno ze stádeček koní, které nám zkřížili cestu... nebo my jim?
Po několika dnech jsme sestoupili z krásných hor do vesničky Usť Čorné, odkud jsme zase putovali zpátky k nám autobusy a vlaky přes Tjačevo, Chust a Čop.

3 komentáře:

 1. Magdi, nádherné fotky, překrásná nedotčená krajina, ale žít tam, by se nám asi nechtělo, což?
  Ta fotka s koňmi je zralá minimálně do rámečku, když ne do nějaké soutěže...palce hore!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Magdi, parádní fotky, nádhera! A jak psala danah, šup s koníky do rámečku, fantazie!!!
  Lennka

  OdpovědětVymazat
 3. Moooc děkuju, jsem ráda, že se vám fotky líbí... Danah, máš pravdu, žít bych tam nechtěla, byla jsem ráda, že jsme zase zpátky doma... :-)

  OdpovědětVymazat